Jdi na obsah Jdi na menu
 


Senát schválil novelu zákona proti katalogovým podvodům!

21. 4. 2010Dnes v podvečer schválil Senát Parlamentu ČR novelu Obchodního zákoníku, která by měla podstatně omezit manévrovací prostor tzv. katalogových podvodníků - tedy firem, jako jsou:

 • EO Servis s.r.o.,

 • Český Telefonní Seznam s.r.o.,

 • Top Internet s.r.o.,

 • Intercable Verlag AG,

 • Construct Data Verlag,

 • European City Guide,

 • Euro Business Guide,

 • Expo Guide,

....a řada dalších, které mají společnou jednu podstatnou a snadno ověřitelnou skutečnost - tedy počet podvedených, kteří tvoří obvykle 100% jejich veřejně deklarovaných zákazníků (inzerentů po nichž požadují peníze).


Novela spočívá v těchto klíčových a poměrně revolučních ustanoveních:

 • zahrnuje typický postup katalogových podvodníků výslovně mezi nekalosoutěžní praktiky;

 • rozšiřuje zákonnou ochranu před nekalou soutěží ze spotřebitelů a soutěžitelů na všechny zákazníky - tedy především na hlavní oběti - drobné podnikatele a živnostníky;

 • poskytuje v případě nekalé soutěže ochranu českého soudu či jiného orgánu českým subjektům i když je ve smlouvě použito cizozemské právo (Expo Guide může místo Mexického práva deklarovat třeba antarkticné a nebude mu to nic platné);

 • smlouvy, které vznikly nekalosoutěžním jednáním jsou absolutně neplatné (EO Servis si tedy může své rozhodčí doložky třeba nabouchat do uší)

 

Díky předkladatelům - poslanecké skupině Pavla Němce, Gabriely Kalábkové a Jana Hamáčka bude mít (v případě podpisu pana prezidenta) Česká republika zřejmě jednu z nejlepších zákonných úprav proti katalogovým podvodům a nekalé soutěži ze všech civilizovaných demokratických zemí vůbec! Snad to české soudy dokáží využít.

V průběhu dnešního jednání Senátu prošla novela doslova jako horký nůž máslem a nikdo nebyl proti - bezesporu díky excelentním výkonům předkladatele Pavla Němce a zejména zpravodaje senátora Miroslava Antla - to byl skutečný koncert věcných argumentů!

Pokud někteří z vás dosud nevěřili, že čelní představitelé politické scény jsou schopni udělat něco užitečného pro běžné obyvatelstvo, dnes máte důkaz, že to dokáží a to velmi účinně!

V případě dnes Parlamentem definitivně schváleného návrhu je navíc VELMI důležité, že byl podpořen a odůvodněn (znovu opakuji že naprosto skvěle) dvěma špičkovými právníky, z nichž jeden je i známým dlouholetým (bohužel dnes bývalým) státním zástupcem.

Videozáznamem se můžete pokochat zde - opravdu velmi doporučuji!

Stenozáznam je dostupný zde
a rozhodně jde o bohatou studnici argumentů k soudům proti katalogovým podvodníkům!

Záznam z hlasování naleznete zde. Pokud si najdete chvilku - zkuste prosím poděkovat senátorům (například tomu z vašeho volebního obvodu) za jejich přístup! 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nakopeme jim (píp)

(Jirka, 23. 4. 2010 17:05)

Jak pravil na velké tiskové konferenci americký generál H. Norman Schwarzkopf během války v Zálivu, cituji:
"Nakopem jim (píp)".

klidně až k Evropskému soudu

(Hanka, 23. 4. 2010 17:00)

Český soudce nás moc nezajímá, klidně půjdme dál přes odvolání, dovolání, stížnost k Ústavnímu soudu ČR a potom k Evropskému soudu. Tam už neprohrajeme. Zápaní Evropa se již s fenoménem katalogových podvodů slušně vypořádala (včetně roviny trestního práva), takže u Evropského soudu bezpochyby uspějeme.

pozor

(Petr, 23. 4. 2010 16:30)

jenom opatrně s výkladem u soudu. Záleží na egoismu soudce. Buď se urazí a nebo přizná, žë to tak je, že byly soudy prostě alibistické...

K retroaktivitě

(Mgr. David Ondrejkovič, 23. 4. 2010 11:20)

Tak to je určitě dobrý argument k soudu!

retroaktivita 2.

(Hanka, 23. 4. 2010 11:18)

Davide, navíc již dříve byla tato činnost nekalou soutěží, pouze soudy neměly odvahu teto jev správně pojmenovat. Zákonodárce novelou pouze dává demonstartivní příklad a upřesňující návod výkladu nekalé soutěže, takže jsem názoru, že se novela vztahuje i na předchozí případy.

Ještě se nekončí.

(Bob, 23. 4. 2010 11:07)

Já být Jurenkou či Dohnalem, tak mám velmi, ale velmi neklidné spaní.
Jinak velký dík všem, kteří se za novelu tohoto zákona zasloužili.

správně

(Adrian, 23. 4. 2010 10:51)

Je to tak, paní Tauerová, je to přesně tak.

Proč ne?

(Mgr. David Ondrejkovič, 23. 4. 2010 10:49)

Hanko, to je zajímavý právní výklad - nikoli zcela neprůchodný - určitě se pokusíme jej také nějakým způsobem uplatnit.

Naštěstí EO Servis zatím VŠECHNY soudy prohrál i s využitím dosavadní právní úpravy a to s velkou rezervou!

Přesně tak!

(Hana Tauerová, 23. 4. 2010 10:45)

Je řada jmen na českých vinohradech a pod Petrovem, na angelském Slovensku i v jeho bývalé dolní části, ale i jinde po světě, která by si zasloužila zamřížované okénko. Oni se teď ještě smějí, až se za břicho popadají, ale ještě netuší jak strašně moc až fanaticky jim jdeme po krku!

retroaktivita

(Hanka, 23. 4. 2010 10:42)

Nejsem si jista, zda má David pravdu s tou retroaktivitou. V zákoně stojí, že smlouva je od počátku neplatná a z toho plyne, že už tehdy byla neplatná, nehledě na účinnost novely. Takže se lze podle novely bránit i dřívejším případům.

Ještě nekončíme

(Patrik Hendrych, 23. 4. 2010 10:37)

Zákonem jsme neskončili. Dokud budou podvodníci na svobodě, tak toho nenecháme. Dostaneme je.

A co potom 1.7. bude dělat EO Servis?

(Petr, 23. 4. 2010 8:13)

Bude dál rozesílat letáky? Jen asi bude muset dát rozhodčí doložku zvlášť? Nějak to zakamuflovat?
Jinak mi taky přišel pravý rejstřík dokument ze statistického úřadu a podobnost je více než zřejmá! V pravo nahoře velký nápis RES (u EO v levo a ještě větší :D), dále tabulky pro doplnění údajů a takový ten text ... laskavě pošlete do 10 dnů... Tohle by si vůbec neměla mít možnost soukromá firma co dělá "nabídku na své služby" dovolit dát do formuláře...
Jinak se připojuji a děkuji jak poslancům, senátorům, tak i Vám p. Ondrejkoviči. Věřim, že vaše iniciativa vzala hooodně peněz EO a jiným podvodníkům.

Skvělá zpráva

(J. Závodný Karlovy Vary, 22. 4. 2010 22:17)

Mám z té zprávy opravdu radost.Musím říci že NEMÁM
rád poslance z Parlamentu ani Senátory,ale dnes
mají jedníčku.Mrzí mě jenom že se najdou takový
poslanci včetně minystryně spravedlnosti a svým
postojem obhajují zloděje,ale oni asi ví proč?
Poděkování patří všem kdo navrhovali a doslova
dotlačili zákon ke schváení.Já osobně děkuji i
panu Ondrejkoviči,který podle mého názoru má
velkou zásluhu na dotažení návrhu zákona ke shválení.
s pozdravem J.Závodný

Platnost zákona

(Mgr. David Ondrejkovič, 22. 4. 2010 14:59)

Bohužel retroaktivita (zpětná platnost zákona) není možná. zákon by měl platit až od 1.7.2010 - co bylo předtím, je nutno dobojovat "klasickou" cestou. I tak ale nový zákon pomůže, protože jasně deklaruje, co stát považuje za nepřijatelné. Navíc podvodné katalogové společnosti rázem ztratí perspektivu a tedy vůli něco vymáhat. Ale pokud vím, Euro City Guide kromě neustálých obtěžujících dopisů nikdy nic proti svým obětem nepodnikla.

co dál?

(Zdeněk, 22. 4. 2010 12:14)

Výborná zpráva - díky všem,kteří pomohli této zákonné normě na svět. .Zajímalo by mne však,zda tento nový zákon pomůže nám již delší dobu vydíraným katalogovými darebáky.Konkrétně European City Guide.

Poděkování

(Zdeněk, 22. 4. 2010 10:16)

Připojuji se k poděkování Veroniky, napsala to zcela přesně. Zvláště je třeba poděkovat taky panu Ondrejkovičovi, který nezištně a na úkor svého času byl iniciátorem tohoto velmi záslužného činu.

schválení novely

(veronika, 22. 4. 2010 9:42)

Dobrý den!
Děkuji za skvělou zprávu, hlavně Vám a Vašemu portálu.Taktéž patří můj dík jmenovaným poslancům a senátorům.