Jdi na obsah Jdi na menu
 


K průběhu 23 soudních řízení Bezreklamky

28. 1. 2012

Domnívám se, že zde není nutno popisovat celou anabázi onoho dne - to už velmi pěkně a profesionálně udělal redaktor Jiří Pánek, kterému tímto děkujeme za opravdu profesionálně zpracovanou a především PRAVDIVOU a OBJEKTIVNÍ reportáž, na kterou se můžete podívat zde v tomto článku.

Kdyby to nebylo tak hrozivé, muselo by to být směšné - soudce JUDr. Václav NEKOLA opakoval skutečně ve více než dvou desítkách případů pořád to samé a pořád dokola mechanicky přiznával těm gaunerům z Bezreklamky žalované částky (cca 3000,-Kč) a jejich "ďáblovu advokátovi" Jidášův groš v podobě cca 9000,- Kč za každý jednotlivý a zcela šablonovitý případ - vše v plné výši, ačkoli mu muselo být jasné, že prakticky jediné co se na těch žalobách měnilo bylo jméno a příjmení žalovaného.

Otázkou je, zda soudce sám o sobě mohl konat jinak, když se téměř žádný ze žalovaných nedostavil ani soud nijak nekontaktoval. Podle našeho hlubokého přesvědčení však určitě jednat jinak mohl - minimálně v těchto třech judikátech Ústavního soudu (zde, zde a zejména zde) by našel alespoň dílčí oporu pokud by jinak jednat CHTĚL. Takovéto odchýlení se od právního pozitivismu v "hard cases" však vyžaduje od soudce jistou míru osobní odvahy, profesní vyspělosti a morální integrity - čehož bohužel zřejmě není v tomto případě (zejména co se té odvahy týká) dostatek. Bohužel není každý soudce JUDr. Vojtěchem Ceplem.

Takto však můžeme směle říci, že namísto soudce by minimálně v těch dvou desítkách případů, jejichž jsme byli očitými svědky (a takovéto žalobní maratóny se opakují u Benešovského soudu VELMI často) plně postačil nějaký mnohonásobně levnější rozhodovací automat. Snad si to někteří soudci (nejenom) benešovského soudu přečtou, alespoň se nad tím zamyslí a možná se ve skrytu duše i malinko zastydí.

V každém případě - pokud se žalovaný k soudu buď dostavil nebo poslal alespoň takovéto písemné vyjádření, tak soudce rozhodl o místní nepříslušnosti Okresního soudu v Benešově a dokonce i výslovně označil danou prorogační doložku (tedy ustanovení ve smlouvě, že se spory budou řešit právě v Benešově) za neplatnou - viz tento zvukový záznam.

Legitimní otázkou, která je často kladena je, zda se může v tomto případě jednat o korupci v justici o které se píše například ve výroční zprávě Bezpečnostní a informační služby (k přečtení zde - viz konkrétně bod 1.6). Pokud budu zcela upřímný tak nevím a jsem velmi na rozpacích. Zatímco u mnou sledovaného soudu to spíše vypadalo na chronický nedostatek odvahy a snahu nepřidělávat si zbytečně práci či potíže, tak na chodbě jsem byl svědkem velmi familiérního jednání právního zástupce UP Promotion (tedy žalobce) s procházejícími zaměstnanci (tedy převážně zaměstnankyněmi) soudu. Zda mezi nimi byli i soudci a soudkyně nebylo bez talárů poznat. V každém případě jsme z opatrnosti podnikli kroky, které by takovéto praktiky mohly odhalit a to nejen u dotyčného soudu, ale třeba i u České pošty. Třeba se dočkáme i nějaké velké ryby.

Na druhé straně se samotných konexí advokátní kanceláře, která UP Promotion a Bezreklamky zastupuje, na zaměstnance místního soudu, nebo konexí jednatele samotných podvodných firem na některé politiky TOP'09 není třeba příliš obávat - po případu MUDr. Bartáka z Modřan je zřejmé, že se nekale jednající osoby pouze snaží předstírat právě takovéto politické či jiné krytí za účelem případného zastrašování, což jim nakonec stejně bývá k ničemu.

Specializované webové stránky na boj proti nekalým praktikám Bezreklamky najdete zde.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kde zůstal zdravý rozum?

(děda, 29. 1. 2012 9:47)

Myslím, že je to ukázka "vyspělosti" taky našeho soudnictví. Kombinace zbabělosti - nedostatku odvahy a nepřidělávat si práci.
Divím se jen, že každému věnoval 15 minut. Měl to vzít přes kopírák a pak jít na pivo. Možná by se tam dověděl mnoho užitečného.

Re: Kde zůstal zdravý rozum?

(DrFreeze, 30. 1. 2012 8:46)

... třeba by u toho píva dostal pan soudce na bendžo :-) (= sbírka dobrých lidí pro hudebně založeného soudce žijícího na hranici chudoby. Jak jistě všichni víme, "nízké" platy soudců jsou českým folklórem).