Novela zákona o rozhodčím řízení je připravena ke schválení vládou
Nejenom tlak Občanského sdružení Společná obrana, ale i mnoha dalších podobných subjektů a aktivity několika opozičních i koaličních poslanců způsobily, že na Ministerstvu spravedlnosti ČR dostali slovo lidé, kteří stejně jako většina společnosti cítí, že zisky významné části soukromých rozhodčích center (jako třeba tohoto, ale i mnoha jiných včetně samostatných rozhodců ad hoc) pramení zejména z obcházení zákona a z výkonu práva, který je v zásadním rozporu s dobrými mravy. Tito ministerští úředníci přestali před narůstajícím problémem zavírat oči, vytáhli ze šuplíků to nejlepší co se v nich za ta léta nashromáždilo, obohatili to o náměty odborné i laické veřejnosti a sepsali návrh zákona, který může situaci okolo zneužívání rozhodčích řízení v ČR skutečně výrazně zlepšit.
Tento návrh zákona, který ještě musí schválit vláda jako celek a poté i Poslanecká sněmovna, si můžete včetně komplexní dokumentace (vlastní návrh změn, celý zákon po novelizaci a vypořádání připomínek) prostudovat zde.
V čem spočívají ty nejdůležitější změny? Návrh je velmi komplexní a proto zde uvedeme jen výběr toho nejzajímavějšího:
- Novela zákona si klade za cíl ochránit zejména spotřebitele a tak se nejvíce změn týká právě spotřebitelských smluv. Nicméně některé zásadní změny se týkají všech subjektů (tedy i podnikatelských) ale i ty změny, které se týkají výlučně spotřebitelů budou na smluvní vztahy mezi podnikateli působit vedlejším efektem (viz další body).
- Rozhodčí doložka ve spotřebitelských smlouvách bude muset být sjednána samostatně na zvláštní listině se samostatnými podpisy smluvních stran a bude muset obsahovat řadu podrobných informací o rozhodčím řízení i o jeho důsledcích. Nebude tedy tak snadné jako doposud ji nepozorovaně podstrčit osobě, která o rozhodčím řízení nic neví.
- Rozhodci pro spotřebitelské spory budou muset být vedeni na seznamu Ministerstva spravedlnosti, které bude velmi pečlivě hlídat jak rozhodcovskou činnost vykonávají - mimo jiné jaké procento jejich rozhodčích nálezů bylo následně soudem zrušeno, apod. Ministerstvo spravedlnosti bude mít právo rozhodce z tohoto seznamu vyškrtnout a tím mu znemožnit rozhodcovskou činnost ve spotřebitelských sporech. Veřejně dostupná informace o tom, že byl rozhodce vyškrtnut z tohoto seznamu bude jedním z pramenů informací o poctivosti dotyčného rozhodce i pro podnikatele, kteří by případně uzavírali rozhodčí doložku.
- Novela rozšiřuje možnost zbavit rozhodce mlčenlivosti - zavádí možnost, aby o tomto zproštění rozhodoval obecný soud.
- Je mírně zpřísněna úprava vyloučení podjatého rozhodce z rozhodčího řízení, což může usnadnit následnou soudní obranu před vydáním rozhodčího nálezu podjatým rozhodcem.
- Zákon přímo zakazuje soukromým rozhodčím společnostem používat název vyvolávající klamný dojem, že jde o státem zřízenou rozhodčí instituci!
- Spotřebitelé už nemusí namítat nedostatek pravomoci rozhodce jako první úkon v rozhodčím řízení, ale mohou jej namítnout kdykoli!
- Dohda o postupu kterým má být vedeno rozhodčí řízení nesmí být pro jednu ze stran výhodnější!
- Rozhodčí řízení končí až nabytím právní moci rozhodčího nálezu
- U spotřebitelských sporů musí rozhodčí nález obsahovat výslovné poučení o jeho přezkoumatelnosti obecným soudem
- U spotřebitelských sporů může být rozhodčí řízení vedeno pouze podle hmotného práva - žádné zásady spravedlnosti ve spotřebitelských sporech nepřicházejí v úvahu.
- Novela významně rozšiřuje možnosti přezkumu rozhodčích nálezů - v některých případech zavádí i možnost věcného přezkumu (tedy nikoli pouze formálního jako tomu bylo doposud). Zde zatím zásadně nesouhlasí Ministerstvo práce a sociálních věcí a tento rozpor bude zřejmě řešen i na zasedání vlády. Je s podivem, že právě tento a nikoli nějaký jiný (relevantnější) resort cítí takovou potřebu odmítat věcnou přezkoumatelnost rozhodčího nálezu ve spotřebitelských sporech. Budeme se snažit získat více informací.
- Pokud spotřebitel podá žalobní návrh na zrušení rozhodčího nálezu, bude soud AUTOMATICKY i bez návrhu zkoumat i to, zda jsou splněny podmínky pro odklad vykonatelnosti. O odložení vykonatelnosti přitom soud rozhodne do 7 dnů od podání žaloby na zrušení rozhodčího nálezu. To prakticky znamená konec "exekučních dostihů" - tedy alespoň ve spotřebitelských sporech!
- Zákon nově umožní podat žalobu na zrušení rozhodčího nálezu v určitých případech prakticky kdykoli - doposud je to striktně do 90 dnů od jeho vydání.
Novelu zákona čeká ještě dlouhá a strastiplná cesta, ale pokud nedozná závažnějších změn k horšímu, mohl by platit od 1. ledna 2012. V současné podobě má ambici být jednou z nejlepších a nejférovějších právních úprav rozhodčího řízení na světě.
Poděkování za skvělou práci na této novele a zejména za spoluvytváření tlaku na pozitivní změnu si zaslouží zejména (ale nejenom) tito lidé:
- Mgr. Jiří Gaňo z odboru legislativy Ministerstva spravedlnosti, který dával celý návrh dohromady (poděkovat mu můžete velmi jednoduše zde)
- Mgr. et Mgr. Dana Prudíková - ředitelka odboru legislativy Ministerstva spravedlnosti, která byla v rámci tohoto úřadu za přípravu novely zodpovědná (poděkovat můžete zde)
- Mgr. Karolína Peake - předsedkyně Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovy, která prosadila změnu zákona o rozhodčím řízení i do koaliční smlouvy a po celou dobu aktivně prosazovala naplňování tohoto závazku (poděkovat jí můžete zde)
- Ing. Viktor Paggio - poslanec Parlamentu ČR, který spolu s paní poslankyní Peake aktivně prosazoval nutnost změny současné právní úpravy (poděkovat mu můžete zde)
- JUDr. Jeroným Tejc - poslanec Parlamentu ČR, který již několik let patří k aktivním zastáncům zásadních změn v rozhodčím řízení a který permanentně a opakovaně vyvolává ve Sněmovně tlak na změnu příslušného zákona (poděkovat mu můžete zde)
- ......a řada dalších, kteří se na prosazení nového přístupu Ministerstva spravedlnosti přímo či nepřímo podíleli jako např. Mgr. František Korbel, Ph.D (náměstek Ministra spravedlnosti), Mgr. Pavel Kotrba (asistent poslankyně Karolíny Peake), Ing. Martin Pecina (bývalý poslanec a ministr vnitra), JUDr. Stanislav Polčák (poslanec Parlamentu ČR), Jiří Pánek (redaktor TV Nova), Mgr. et Mgr. Jan Kořán (advokát).......
Věřme nyní, že novela zákona bez vážněnjších problémů projde vládou i Poslaneckou sněmovnou (a následně i Senátem a Kanceláří Prezidenta ČR) a co nejdříve zatne tipec všem nepoctivým rozhodcům a podvodníkům, kteří jejich "služeb" využívají k šikanování poctivých lidí v této zemi.
Aktualizováno dne 18.5.2011: Novela zákona o rozhodčím řízení byla schválena vládou pod bodem 12.