Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podvodná seznamka Be2 a její klony

23. 2. 2020

AKTUÁLNĚ: Doporučuji připojit se ke společnému postupu, který organizuje největší a nejznámější spotřebitelská organizace v ČR - dTest, a to zde.

Podvodná rádobyseznamka Be2 již existuje na internetu mnoho let, a to na vícero doménách (mimo jiné např. www.be2.czwww.singles50.czwww.academic-singles.cz a dalších). Cílí samozřejmě na lidi osamělé, u nichž důvodně předpokládá, že se nebudu chtít pouštět do nějakého velkého sporu, ani tento svůj problém (tedy to, že naletěli podvodníkovi) veřejně prezentovat. Umnou marketingovou lstí vláká své oběti do pasti, ze které lze jen obtížně uniknout. Nabídne balíček "zdarma", přičemž až dodatečně člověk zjistí, že bez zaplacení alespoň "zkušebního členství" se k žádným kontaktům nedostane. Nepřehledné a krkolomně psané podmínky poskytnutí služby (které místy vůbec nerespektují českou syntaxi) mají zcela evidentně jeden jediný účel: Odradit od přečtení. I kdyby si je však člověk přečetl, pak tam najde věty typu „Zákazník bude před uzavřením tohoto dalšího smluvního poměru informován o zpoplatnění služby….“, které jsou samozřejmě v hloubi celého toho mnohastránkového textu záměrně zcela popřeny a obráceny ve svůj opak tak, aby osoba průměrného rozumu a průměrných schopností nastraženou lest neprohlédla. Ve výsledku je pak oběti strháváno z účtu 2.247 Kč každé čtvrtletí, dokud si svou platební kartu nezablokuje a nepožádá svou banku o jinou s odlišným číslem. I poté je však oběti často vyhrožováno vymáháním dluhu různými způsoby, včetně exekuce, a to jak touto podvodnou seznamkou, tak i najatými inkasními agenturami, které pouze zneužívají obecné neznalosti toho, jak skutečné vymáhání vypadá. Dobrou zprávou je, že doposud za všechny dosavadní roky tyto pohledávky zřejmě nikdy nebyly na území ČR reálně vymáhány. Pokud by však někdy v budoucnu vymáhány byly, nemá tato firma při přiměřené pozornosti vytipované oběti (zejména přebírání úředních zásilek) žádnou šanci a dobře to ví - jen spoléhá na to, že to nevíte vy.

Samotný "modus operandi" této podvodné firmy asi nemá smysl v tomto článku popisovat - to už udělalo do dnešních dnů mnoho médií. Za všechny doporučuji tento článek, z něhož cituji pasáž, která asi nejvíce prokazuje, že jde o podvod, spočívající pouze v robotickém předstírání služeb, které Be2 formálně nabízí: „Reportér MF DNES si seznamku Be2 vyzkoušel. Založil profil, který se má zobrazovat potenciálním nápadnicím. Z nabízených variant o sobě sdělil, že je plešatým, tlustým, afroamerickým novinářem měřícím méně než 140 centimetrů, který nejí, má „jinou“ barvou očí a do kolonky „O mně“ napsal: „Pozor! Tohle je podvod.“ Přesto během několika minut přilákal pozornost údajné 43leté Katky z Děčína, milovnice techna a jízdy na koni, o níž bylo na profilu napsáno, že je vysokoškolsky vzdělanou dělnicí v truhlárně.

To, že je Be2 podvod, potvrzuje nejen Wikipedie, ale i tisíce a tisíce jejich obětí (zde, zde, zde, zde, zde, zde, zde..... a tak by se asi dalo pokračovat donekonečna).

Není možné, aby tolik tisíc či desítek tisíc lidí udělalo nezávisle na sobě úplně stejnou chybu, pokud by právě tato chyba nebyla ústředním cílem podvodné rádobyseznamky Be2, respektive přímo základem jejího obchodního modelu. Tisíce až desetitisíce lidí v ČR tedy uzavřely smlouvu v omylu a za vyvolání tohoto omylu je zcela jednoznačně zodpovědná společnost Be2, přičemž za nezpochybnitelné lze považovat to, že o tomto omylu musela tato společnost vědět, respektive s ním přímo od začátku počítala. Smlouva je tak neplatná podle § 583 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále též „občanský zákoník“), kteréžto ustanovení praví, že „Jednal-li někdo v omylu o rozhodující okolnosti a byl-li v omyl uveden druhou stranou, je právní jednání neplatné.“. Jejich postup při sjednávání smluv je v příkrém rozporu mimo jiné s ustanoveními § 6 („Každý má povinnost jednat v právním styku poctivě….Nikdo nesmí těžit ze svého nepoctivého nebo protiprávního činu. Nikdo nesmí těžit ani z protiprávního stavu, který vyvolal nebo nad kterým má kontrolu.“) a § 8 („Zjevné zneužití práva nepožívá právní ochrany.“) občanského zákoníku, za použití § 1798 - §1801 („Smlouvy uzavírané adhezním způsobem“) občanského zákoníku. Této neplatnosti se ale musíte tzv. účinně dovolat, a to odesláním doporučeného dopisu do sídla firmy. Možný vzor takového dopisu najdete například zde.

Pokud vás firma i nadále (přes odeslání shora uvedeného dopisu) obtěžuje upomínkami, nebo se chcete pokusit o vrácení peněz o které vás protiprávně připravila, kontaktujte úřední instituci jménem Evropské spotřebitelské centrum podle tohoto návodu. Nebudete první a zřejmě ani poslední - jak se lze přesvědčit např. zde, zde nebo zde, je téhle instituci (nejen) tato podvodná seznamka dobře známa.

Obecné rady jak postupovat proti dalším podvodným firmám naleznete zde.

Odborné pojednání o katalogových a obdobných podvodech pro právníky najdete zde.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář