Malé, ale důležité opakování
Je podáno hromadné trestní oznámení Občanským sdružením? Je možno (a nutno) se k němu připojit nebo je možno / nutno podávat trestní oznámení individuálně?
Hromadné trestní oznámení není bohužel v právním systému České republiky možné. Toto musí provést každý individuálně. Vzor naleznete zde nebo ještě lépe ve zkrácené verzi zde.). Ještě jednodušeji lze toto oznámení podat prostřednictvím nejbližší služebny Policie ČR či na státním zastupitelství. Doporučujeme též předběžný telefonický kontakt s vyšetřovatelem na čísle 974625727. V případě, že je poškozených více než 100, může soud určit poškozeným zmocněnce, který bude u soudu vystupovat za všechny poškozené - ale toto se vztahuje až na trestní soud po sdělení obvinění pachatelům a nikoli na tuto fázi trestního řízení. Osoba zmocněnce bude zajištěna Občanským sdružením Společná obrana.
Toto trestní oznámení je nezbytné si upravit podle své vlastní situace (a momentálního stavu) a zaslat jej buď doporučeným dopisem přímo vyšetřovateli (adresa je
Proč bychom vůbec měli podávat trestní oznámení?
Podáním trestního oznámení jednoznačně vyjadřujete svou vůli - tedy přesvědčení, že jste byli podvedeni. Je to jasně doložitelný právní krok směřující k nápravě věci.
Podáním trestního oznámení se stáváte účastníkem trestního řízení a jako takoví máte právo nahlížet do trestního spisu, dělat si poznámky, pořizovat kopie atd. Toto je důležité zejména pro obstarávání důkazů pro soud, který určí neplatnost smlouvy - pamatujte, že stovky lidí snáze obstarají důkazní materiál nežli Vy samostatně. Budete-li účastníkem trestního řízení, můžete naprosto bezplatně čerpat veškeré dostupné informace, které se v tomto řízení shromáždí. Kromě důkazů od spolupoškozených se tak můžete seznámit i s obsahem výslechů svědků i osob podezřelých ze spáchání tohoto trestného činu (a to je někdy dost zajímavé čtení!). Navíc je tento shromážděný důkazní materiál podepřen státem certifikovanou autoritu - tedy Policií ČR a Státním zastupitelstvím a je tedy jen velmi obtížně zpochybnitelný.
Je podána hromadná žaloba u civilního soudu k určení neplatnosti smlouvy s EO Servisem?
Institut hromadné žaloby nelze bohužel (stejně jako hromadné trestní oznámení) v právním systému České republiky využít. Žalobu je nutno podat individuálně za každého poškozeného. Vzor naleznete zde, případně si jej můžete stáhnout odsud a pokud by jste nebyli ani tak úspěšní, zašleme Vám jej rádi e-mailem.
Ve chvíli sepsání žaloby není nutno mít právního zástupce - toho lze klidně určit až při prvním jednání. Průběh soudních řízení je organizačně koordinován Občanským sdružením Společná obrana, takže se včas dozvíte e-mailem nebo z těchto webových stránek na kterého advokáta se můžete obrátit. Vzhledem k tomu, že se jedná o fakticky totožné případy ve kterých je již zpracována žaloba a zajištěn důkazní materiál, nebude cena nikterak vysoká. Navíc - pokud soud rozhodne o sloučení věcí, je vysoce pravděpodobné, že hromadné zastupování všech poškozených bude nakonec realizováno na náklady Občanského sdružení Společná obrana přímo Mgr. Janem Kořánem. Podrobné pokyny k podání žaloby naleznete zde.
Proč je nezbytné podávat žalobu u civilního soudu na neplatnost smlouvy?
Pokud by nebylo ve VOP implementováno rozhodčí řízení, pak by při množství podaných trestních oznámení a při skutečnostech, které již v průběhu vyšetřování vyšly najevo skutečně postačovalo prostě neplatit ty částky, o kterých jsme přesvědčeni, že nebyly sjednány - tedy alespoň v případě, že bychom se byli ochotni smířit s tím, že to co jsme již zaplatili je nenávratně ztraceno. Pokud by EO Servis kohokoli z Vás žaloval u řádného soudu na zaplacení požadovaných částek, pak by měl v kontextu zjištěných informací jen zanedbatelné šance na úspěch. Čekat na iniciativu protistrany by tak bylo relativně bezpečné.
Vzhledem k tomu, že EO Servis by dle svých VOP požádal svého TOP zákazníka o výběr rozhodce, o jehož "nezávislost" již víme své, nepředpokládám, že by se snad někdo domníval, že by rozhodnutí takovéhoto rozhodce mohlo vyznít jinak než ve prospěch EO Servisu a to třeba i v případě, že by společníci EO Servisu byli již obviněni, případně odsouzeni v trestním řízení. Pokud si přečteme bod 6.4. jejich VOP, pak tam uvedená formulace nasvědčuje právě takové možnosti.
Rohodčí nález jakéhokoli rozhodce je zároveň platným exekučním titulem, což každého z Vás vystavuje jistému nebezpečí.
To je důvod proč podávat žalobu - jedině rozhodnutí soudu o neplatnosti celé smlouvy Vám dá jistotu, že po Vás už nikdo nic nebude moci právoplatně vymáhat.
Jaká je vůbec úloha Občanského sdružení? Co je od něj možno očekávat?
Úloha Občanského sdružení spočívá především v těchto oblastech:
- Koordinace vzájemné pomoci poškozených
- Koordinované obstarávání důkazních materiálů pro trestní řízení (a tím i pro soud na určení neplatnosti smluv)
- Sdružení finančních prostředků na úhradu špičkových právních služeb, jejichž výstupy jsou zdarma k dispozici všem poškozeným
- Komunikace se státními institucemi za účelem hledání dalších možností obrany poškozených
Občanské sdružení Společná obrana za Vás bohužel tento problém automaticky nevyřeší. V jistých fázích není možno se obejít bez vašeho aktivního přístupu (trestní oznámení, obchodní žaloba). Můžeme Vám však zajistit takový právní, informační, organizační a administrativní servis, že s naší pomocí celou věc zvládnete velmi snadno.
Pokud se rozhodnete podpořit aktivitu Občanského sdružení, návod naleznete zde.