Jdi na obsah Jdi na menu
 


Expo Guide

18. 11. 2010

 

Tato společnost obvykle objíždí výstavy a veletrhy na celém světě a snaží se nalákat vystavovatele na klamavé formuláře, které vyvolávají dojem, že jde pouze o potvrzení již existující registrace v nějakém katalogu té konkrétní výstavy. Samozřejmostí je záměrné vyvolávání mylného dojmu, že jde o bezplatný úkon. V tomto ohledu je tedy tato firma jen klonem podvodné katalogové firmy Construct Data (která kdysi napálila i Ministerstvo vnitra ČR) a které byla v jejím domovském Rakousku soudem ve Wiener Neustadtu v lednu 2007 zakázána činnost.

Firma Expo Guide patří do "rodiny" podvodných katalogových firem o kterých je i tato Zpráva Evropského parlamentu ze dne 13.11.2008. Zajímavý je i zápis z rozpravy k této zprávě - zde.

Ti z vás, kteří ovládají angličtinu si mohou o této nepoctivé katalogové firmě přečíst pár informací také na webových stránkách europoslance Simona Busutila zde. Ti z Vás, kteří jazykem Shakespeara nevládnou se budou muset spokojit s tímto strojovým překladem.


Novela Obchodního zákoníku
proti katalogovým podvodům, která platí od 1.7.2010 sice neplatí retroaktivně, nicméně představuje spíše demonstrativní doplnění nekalosoutěžních praktik - kterými praktiky dotyčné katalogové firmy rozhodně jsou už od samého počátku a to zejména podle generální klauzule nekalé soutěže. Každopádně by pro případný soud tento nový zákon představoval významné vodítko ve prospěch VŠECH obětí v ČR. Tento zákon navíc dává právo na ochranu od českých soudů či jiných orgánů bez ohledu na datum podpisu onoho klamavého formuláře, neboť jde v tomto případě o neplatnost ABSOLUTNÍ (s účinky ex tunc). Vyhrožování soudem v Mexiku je tak zcela bezzubé!


Tato konkrétní firma (Expo Guide) ještě v ČR nikdy nikoho nežalovala (a pokud vím, tak ani nikde jinde). Oni dobře vědí, že by neuspěli - jen spoléhají na to, že to neví jejich oběti.

Nevyžádanými kontakty jménem údajně "odkoupených pohledávek" firmy Expo Guide obtěžuje z Kypru bezchybnou češtinou osoba vystupující jako
Suzanne Layne, Senior Credit Manager, International Credit Assessment Agency, ICAA Ltd.

Pokud si přečtete uvedenou Zprávu Evropského parlamentu, narazíte na str. 13 na informaci, že v ČR minulosti jedna z těchto podvodných katalogových firem vyhrála soud (a ČR za to byla pořádně kritizována). Ano - v případě firmy Intercable Verlag (reportáž z jejich zatýkání švýcarskou policií je ke shlédnutí zde) k tomu došlo, nicméně mohu Vás ubezpečit, že k tomu došlo zejména kombinací těchto extrémně nevýhodných okolností:

  • Intercable Verlag pochopitelně zažaloval pouze ty subjekty, které udělali během obrany proti jeho praktikám nějaké zásadní "boty" - např. nikdy oficiálně nezaslaly té firmě své odmítací stanovisko a deklaraci neplatnosti smlouvy. Není přitom podstatné, zda ta samotná podvodná firma pro odmítnutí té registrace má formálně stanovenu nějakou lhůtu - důležité je, udělat to HNED jakmile se VY dozvíte, že jste naletěli. No a bohužel řada firem s Intercablem komunikovala třeba několik let aniž by jim jasně a zřetelně sdělili, že registraci podepsali v omylu a v přesvědčení, že z ní nevyplývají žádné finanční závazky - tedy že je bezplatná.


  • Některé firmy Intercablu (ale i jiným podvodným katalogovým firmám) třeba několik let platily a potom najednou cukly a hrály POUZE mrtvého brouka.


  • Některé poškozené subjekty vůbec nezareagovaly na platební rozkaz - přitom stačila jedna věta a Intercable by neměl šanci.


  • Poškozené firmy se u soudu prakticky vůbec nebránily - vůbec nepoužily ten nejdůležitější argument - tedy že VŠICHNI zákazníci té podvodné firmy jsou stejně OKLAMÁNI (ve smyslu § 45, odst. 3 Obch. zák.) a přitom NEEXISTUJE NIKDO, kdo by si tu jejich "službu" skutečně vědomě objednal - a s ohledem na poměr cena/výkon ani existovat NEMůŽE! Smluvní vztah je tedy v zásadním rozporu s pravidly poctivého obchodního styku (§ 265 Obch. zák.) a NEMÁ nárok na právní ochranu neboť je více než zřejmé, že jádrem podnikání té firmy NENÍ poskytování služeb, které formálně deklarují, ale uvádění jiných subjektů v omyl a jeho následné hromadné a systémové využívání! O tom se VELMI snadno přesvědčí i soudce zavoláním na KTERÉKOLI (a to je na tom to půvabné) číslo osob uvedených v tom jejich "katalogu". Máme vyzkoušeno, že právě na tento argumenty soudy VELMI DOBŘE slyší. Tolik lidí prostě NEMOHLO udělat stejnou chybu, aniž by to nebylo přímým úmyslem EXPO GUIDE či podobných gaunerů.Každopádně bylo objektem žalob ze strany Intercable jen několik jednotlivých subjektů - z mnoha tisíců obětí - ani jim se nechce vyhazovat za to moc peněz - kdyby museli žalovat všechny, tak OKAMŽITĚ zkrachují. Ale i tak (přes ta všechna znevýhodnění uvedená nahoře) nejméně polovina těch poškozených firem vyhrála proti Intercablu na celé čáře - viz například jeden z takových vítězných rozsudků ke stažení zde.


Tím pádem rozhodně není důvod k obavám!

Co by jste měli udělat:


  1. Poslat té firmě odmítnutí podle vzoru, který je k nalezení například zde  - případně pokud Vás obtěžuje svými nevyžádanými kontakty osoba vystupující pod smyšleným jménem Suzanne Layne nebo Sarah Lucas (e-mail: sl@icaacy.com), Senior Credit Manager, International Credit Assessment Agency, ICAA Ltd., tak jí můžete poslat totéž nebo kopii toho co jste posílali přímo do Expo Guide a k tomu okopírovaný podací lístek nebo doručenku. Nijak se je nesnažte přesvědčovat - jde o formální záležitost pro Vaše krytí (právnickým jazykem jde o dovolání se relativní neplatnosti smluvního vztahu).

  2. Zdržte se jakýchkoli dalších komentářů či rozprav - oni od počátku věděli co dělají, tedy že chtějí své oběti oklamat a jediné o čem se budou schopni bavit je přesvědčit oběti o dobrovolné platbě. Vše realizujte na dodejku!

  3. Nijak se s nimi dál nebavte a ignorujte je. Když by Vám volali, tak jim do telefonu opakujte klidně jako zaseknutá deska, že s nimi nemáte o čem diskutovat - i kdyby říkali COKOLI.

  4. Pokud by snad někdy v budoucnu chtěli k soudu - klidně ať jdou - nemají šanci a budou se snažit jen blufovat. Jediné na co by jste museli reagovat je platební rozkaz došlý přímo od soudu (néé od nich - pozor - oni se dokáží tvářit JAKO že už to k soudu poslali - na to jim neskočte!) - tam stačí poslat do 15 dnů (to je důležité) tzv.  odpor, ale to fakt řešíme něco co je méně pravděpodobné, než že Vás dnes trefí meteorit přímo mezi oči :-) V každém případě jsme Vám za takových okolností kdykoli a zcela zdarma k dispozici.


Pokud se ptáte proč to dělají - je to jednoduché - PRO PRACHY! To máte stejné jako u prostituce - jsou prostě lidé, kterým za prachy není nic dost hnusné.

Bohužel se ale řada lidí bojí a ANIŽ BY SI COKOLI ZJIŠTOVALI (a přitom stačí zadat jejich název do Googlu), tak bez odporu platí. To je živná půda pro tyto gangstery. Je to moderní výpalné, kdy pouze svaly dvoumetrových hromotluků nahradily bílé límečky bezskrupulózních právníků.

Ale nejdůležitější na tom je, že kdyby se VŠICHNI napálení prostě zasekli a nedali jim ani korunu, tak by ti gauneři mohli mít své nekalé rejdy právnicky ošetřené jakkoli neprůstřelně (což s ohledem na extrasystémové principy práva nemohou NIKDY mít) a stejně by s tím museli seknout, protože by se jim to prostě nevyplatilo (i to vymáhání něco stojí).

Efekt jejich "úspěchu" spočívá právě v tom, kolik lidí se jim "vzdá absolutně bez boje". A bohužel je jich stále dost. Budeme i nadále VELMI aktivně napomáhat tomu, aby jich co nejrychleji ubývalo.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Expo Guide

(Petra, 15. 5. 2012 10:34)

Dobrý den, chtěli bychom požádat o Váš názor jak dále postupovat v této obdobné věci:
Naše kolegyně dne 26.8. 2010 podepsala anglicky psaný formulář, zaslaný firmou Expo guide, se kterým se již setkali další diskutující na těchto stránkách. Domnívala se, že jde o potvrzení registrace na výstavu Regiontour. Nyní je na rodičovské dovolené a naší organizaci přila alektronicky faktura a dopis od paní Sarah Lucas, kde nás vyzývá k úhradě částky za poskytnutou službu a penále. Zjistili jsme, že na stránkách www.expo-guide.com je skutečně informace o našem městě zveřejněna, včetně fotografií, které ale od nás nikdo neposkytoval. Až dosud jsme však za tuto službu nic neplatili a na anglicky psané dopisy nereagovali. Je i v tomto případě možné zaslat firmě odmítací dopis, který je zveřejněný na vašich stránkách?
Velmi děkujeme za Vaši brzkou odpověď, která nám dozajista pomůže tuto nemilou situaci vyřešit.

Re: Expo Guide

(Mgr. David Ondrejkovič, 15. 5. 2012 10:44)

Samozřejmě - proč by to mělo být ve Vašem případě jinak? Vždyť je NAPROSTO TOTOŽNÝ se všemi ostatními. Pokud by jste mi napsali mailem, mohl bych nabídnout i podrobnější vysvětlení

Re: Expo Guide

(Patrik Hendrych, 18. 5. 2012 11:08)

Jednou službu písemně odmítněte (vzor je na této stránce) a dál s nimi nekomunikujte a hlavně nic neplaťte. Právně nemají šanci - viz nekalá soutěž v obchodním zákoníku.

Expo Guide

(007, 2. 4. 2012 14:56)

Dobrý den,

Nemůže být problém v tom, že nám Expo Guide po našem mylném objednání vrátila potvrzenou "objednávku", kde chybí 1. strana s "průvodním dopisem". Tzn. máme pouze stranu č. 2, kde jsou již jen opravené údaje o naší firmě + drobounkým písmem napsáno že se jedná o placenou službu...

Děkuji

Re: Expo Guide

(Patrik Hendrych, 11. 4. 2012 12:43)

podle obchodního zákoníku nemají žádnou šanci, jednou službu omítněte dopisem (vzor je na této stráce) a dál je již ignorujte

Expo Guide - dopis

(Roman, 31. 3. 2012 19:42)

Právě se nám narodila dcera a do toho přišla faktura od Expo..málem mě švihlo. Díky moc za koncept odmítacího dopisu ( www.rozhodceonline.webnode.cz )

Re: Expo Guide - dopis

(Patrik Hendrych, 1. 4. 2012 14:21)

Nic neplatit. Právně nemají šanci. Odmítnout dopisem a dál už jen ignorovat.

Re: Expo Guide - dopis

(Patrik Hendrych, 1. 4. 2012 14:23)

Vzor odmítacího dopisu je i na této stráce výše.

obrana proti Expo Guide

(Vladimír Holiš, 9. 3. 2012 14:30)

Dobrý den,
pro všechny, kteří se cítí poškození spol Expo Guide. Pokud Vás firma oslovila, aby jste aktualizovali údaje a pak Vám chodí faktury, požádejte firmu Expo Guide, ať Vám doloží, že byla aktualizací údajů týkající se Vaší firmy, pro daný veletrh, pověřena. Pokud Vám opět dojde pouze faktura, nebo upomínka, od soboty 10. 3. 2012 bude pro všechny, kdo mají zájem, na webových stránkách www.rozhodceonline.webnode.cz zveřejněn koncept dopisu na zamítnutí nároků spol. Expo Guide s právní argumentací i s překladem do anglického jazyka.
S přátelským pozdravem
Bc. Vladimír Holiš
pohledavkyholis@seznam.cz

EXPO-Guide

(Jana, 15. 2. 2012 15:11)

Dobrý den, vidím, že mám stejné zkušenosti s touto společností jako plno dalších napálených. jen jsem se chtěla zeptat, než jsem narazila na Vaše stránky, volala jsem jim na klientskou linku a tam mi poradili, abych napsala mail, ve kterém to vysvětluji - že jsem nevěděla,že se za to bude platit a že žádám o storno nebo alespoň ukončení dřív než za 3 roky nebo snížení poplatku - to jsem poslala a hned na to i Váš "odmítací dopis". Dnes mi přišla odpověď na email - že mi nabízí možnost snížení částky o 30% na rok nebo zkrácení doby na 2 roky namísto 3. Rozhodnout se máme do 29.2. mám jim na to poslat kopii odmítavého dopisu nebo na ně už vůbec nereagovat? Děkuji moc za odpověď.

Re: EXPO-Guide

(Mgr. David Ondrejkovič, 15. 2. 2012 15:37)

To je jen marketingový trik ta "sleva" - na to jim neskočte! Označujte je jasně za podvodníky v každém nevyžádaném kontaktu z jejich strany a vyjádřete svůj záměr bránit svá práva proti jejich nekalým praktikám u soudu. Nebojte - neudělají to, protože dobře vědí, že nemají sebemenší šanci. Jenom spoléhají na to, že to nevíte Vy.

Re: Re: EXPO-Guide

(Jana, 17. 2. 2012 5:04)

Děkuji moc. Mám jim tedy nascanovat ten odmítací dopis? Nebo již nemusím reagovat, když jsme dopis odeslali?
Děkuji

Re: Re: Re: EXPO-Guide

(Mgr. David Ondrejkovič, 17. 2. 2012 9:36)

Pokud jste jim už dopis odeslali (a máte na to doklad - třeba i takový, že to nepřevzali), tak už nemusíte vůbec nic než je ignorovat.

Re: Re: Re: EXPO-Guide

(Patrik Hendrych, 17. 2. 2012 15:19)

Již nereagujte ! Nic neplaťte ! Vše potřebné jste již učinila.

Re: Re: Re: Re: EXPO-Guide

(Jana, 27. 2. 2012 18:59)

Dobrý den ještě jednou. Jak jsem se již zmiňovala, odmítací dopis jsme poslali. Adresa, která byla jako korespondenční je ale POBOX, nebo se tak alespoň tváří. Stačí to tam? I pokud se vrátí dodejka? Nebo máme pro jistotu dopis poslat ještě na adresu, která je v zápatí dopisu - je tam napsáno vlastních ochr. známky nebo něco podobného.
Děkuji

Re: Re: Re: Re: Re: EXPO-Guide

(Mgr. David Ondrejkovič, 27. 2. 2012 22:57)

Je to úplně jedno - pro jistotu to udělat můžete. Právní účinek to ale nemá žádný.

Re: EXPO-Guide

(Patrik Hendrych, 17. 2. 2012 15:18)

Nic neplatit, právně nemají šanci - viz obchodní zákoník.

galerie Dion

(Natalia Laru, 14. 2. 2012 10:12)

Dekuji Vam za vysvetleni. Uz par let dostavam od spolecnosti Expo guide faktury. Nic jsem nezaplatila, ale porad na to myslim a nemam klid.
Ihned poslu vzor Vaseho dopisu, moc Vam dekuji. S pozdravem, Natalia Laru.

Re: galerie Dion

(Patrik Hendrych, 17. 2. 2012 15:21)

Nic nepaťte. Pošlete jeden odmítací dopis a potom jejich urgence i nabídky na slevu ignorujte. Právně nemají šanci.

EXPO-GUIDE faktura

(Mato11, 10. 1. 2012 11:09)

Dobry den.
Dnes sme obdrzali list od EXPO-GUIDE, ze mame zaplatit 1180€ za sluzby, ktore sme si objednali 13.10.2011. Pamatam si iba tolko, ze sme vyplnali aktualizaciu udajov pre Brnenske vystavisko pre vystavu GO&Regiontour. Mate nejaku radu, co mame robit? Taku sumu si nemozeme dovolit a co mozu oni voci nam ako konat? Zaujimali by ma postupy pre Slovensku republiku - neviem ci v totmo mame rovnake zakony ako v CR.

Dakujem